Co rozumieć pod pojęciem katastrofy naturalnej?
Zanim rozpoczniesz realizowanie inwestycji, która może mieć wpływ na naturę, konieczne jest przygotowanie odpowiedniej dokumentacji technicznej. Wśród wymaganych dokumentów znajduje się raport zawierający informacje dotyczące oddziaływania danego obiektu na środowisko. W nim powinna pojawić się ocena ryzyka wystąpienia na danym terenie katastrofy naturalnej. Co kryje się pod tym pojęciem?
Czym jest katastrofa naturalna?
Mianem katastrofy naturalnej określa się silne oddziaływanie natury na dany teren, powodujące na określonym obszarze znaczne szkody, w tym zniszczenie roślin oraz doprowadzenie do wymierania żyjących w konkretnym miejscu zwierząt. Należy podkreślić, że nierzadko katastrofa naturalna stanowi też zagrożenie dla ludzi.
Przykładami tego rodzaju zjawisk są: pożary, tornada, trzęsienia ziemi, susze, znaczne opady deszczu czy też wybuchy wulkanów. Zazwyczaj katastrofy naturalne są zjawiskami niepożądanymi, choć w niektórych przypadkach mówiąc o wyraźnym oddziaływaniu natury na dany teren, podkreśla się, że określone zjawiska mogą także stabilizować ekosystem.
Dlaczego stworzenie prognozy oddziaływania na środowisko jest ważne?
Temat ryzyka wystąpienia katastrofy naturalnej na danym terenie zostaje poruszony we wcześniej wspomnianym raporcie o oddziaływaniu określonego przedsięwzięcia na środowisko. Dzięki prawidłowym ocenom wykonanym przez specjalistów możliwe jest zaplanowanie działań w odpowiedni sposób, bez narażania natury na znaczne straty oraz wprowadzenie rozwiązań mających zapobiegać wystąpieniu katastrof przyrodniczych.
Prognozy oddziaływania na środowisko pozwalają na uniknięcie wielu komplikacji w trakcie budowy oraz problemów po jej ukończeniu. Ważne jest przy tym to, aby sporządzenie tego rodzaju dokumentów zawsze zlecać profesjonalistom.