W jakich sytuacjach wykonuje się raport środowiskowy?
Inwestor planujący budowę (lub rozbudowę) inwestycji, która może mieć wpływ na środowisko, musi otrzymać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. W dzisiejszym wpisie wytłumaczymy, czym ona jest i kiedy wykonuje się raport środowiskowy.
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach określa, jak inwestor ma zrealizować inwestycję, by jak najmniej pogarszała ona stan środowiska. Urząd wydaje ją po przeprowadzaniu oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Inwestycje, dla których konieczne uzyskanie jest decyzji, wymienione zostały w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Tylko część przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko nie wymaga uzyskania decyzji. Są to inwestycje związane z obronnością i bezpieczeństwem państwa oraz prowadzenie działań ratowniczych i zapewnienie bezpieczeństwa cywilnego w związku z przeciwdziałaniem lub usunięciem bezpośredniego zagrożenia dla ludności.
Ocena oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko
W wymienionym rozporządzeniu inwestycje dzieli się na te, które zawsze znacząco działają na środowisko oraz te, które mogą oddziaływać na nie potencjalnie. W przypadku tych pierwszych urząd obowiązkowo przeprowadza ocenę oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Inwestor w tym przypadku musi złożyć raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko (OOŚ), czyli tzw. raport środowiskowy, przygotowany przez osobę do tego uprawnioną. Raport zawiera takie elementy, jak: dokładny opis inwestycji i etapów budowy, ryzyko i rodzaj wystąpienia awarii bądź katastrof naturalnych, wynik przeprowadzonej inwentaryzacji przyrodniczej, opis chronionych elementów przyrody, skutki, jakie mogą wyniknąć z budowy danego obiektu, sposoby ochrony przyrody, jakie występują na danym obszarze, etc. Urząd, wydając decyzję, weźmie pod uwagę dane z raportu, uzyskane wymagane opinie i uzgodnienia, a także zapewnienie możliwości udziału społeczeństwa w postępowaniu.
Zobacz również: Zasady przeprowadzania inwentaryzacji przyrodniczej