Jakie działania wchodzą w zakres nadzoru przyrodniczego?
Prawo ochrony środowiska nakłada obowiązek uzyskania przy określonych inwestycjach decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia – w skrócie: decyzji środowiskowej. Z tej decyzji może wynikać konieczność zaangażowania nadzoru przyrodniczego. Co to oznacza dla inwestora i prowadzonej przez niego inwestycji?
Przepisy prawne dotyczące nadzoru przyrodniczego
Katalog inwestycji, których może dotyczyć nadzór przyrodniczy jest bardzo szeroki. Zawiera go Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 wrześnie 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. 2019 poz. 1839). W praktyce inwestycje, których dotyczy najczęściej to inwestycje liniowe takie jak:
- budowa dróg i autostrad;
- budowa i modernizacja wałów przeciwpowodziowych;
- budowa i modernizacja linii kolejowych;
- regulacja i udrażnianie cieków wodnych;
oraz inwestycje kubaturowe prowadzone na obszarach objętych różnymi formami ochrony przyrody takimi jak: obszary chronionego krajobrazu, parki krajobrazowe, obszary Natura 2000, użytki ekologiczne i inne.
Dlaczego nadzór przyrodniczy jest potrzebny w trakcie realizacji inwestycji?
Ochrona środowiska naturalnego powinna leżeć na sercu nam wszystkim. W końcu zasoby naturalne, energia i zdolność środowiska naturalnego do regeneracji i neutralizacji zanieczyszczeń powstałych wskutek działalności człowieka, w tym działalności gospodarczej, stanowią element niezbędny między innymi dla funkcjonowania firm i przedsiębiorstw.
Wychodząc naprzeciw potrzebom przedsiębiorców, zwłaszcza prowadzących inwestycje budowlane, nasza firma oferuje usługi nadzoru przyrodniczego, które obejmują między innymi takie działania jak:
- inwentaryzacje przyrodnicze chronionych gatunków roślin i zwierząt, występujących na terenie inwestycji;
- uzyskiwanie pozwoleń na przesiedlanie i przenoszenie ww. chronionych gatunków;
- konsultacje dotyczące lokalizacji dojazdów, dróg technologicznych i magazynów na czas realizacji inwestycji;
- nadzór botaniczny, ornitologiczny, entomologiczny i chiropterologiczny nad terenami zielonymi w związku z wycinką drzew i krzewów oraz zabezpieczeniem drzew nieprzeznaczonych do wycinki;
- szkolenie wykonawców robót budowlanych w zakresie działań mających na celu ochronę przyrody w trakcie realizacji inwestycji;
- opracowanie raportów środowiskowych w związku z zapisami decyzji środowiskowej, w tym raportu końcowego, oraz przygotowywanie dokumentacji w razie potrzeby występowania o dodatkowe decyzje.
Prowadzenie nadzoru przyrodniczego w trakcie realizacji inwestycji jest konieczne dla wywiązania się z warunków nałożonych na inwestora w decyzji środowiskowej. Pełniony przez zespół naszych specjalistów nadzór zapewnia bezpieczne wykonanie wszelkich działań, przy minimalnym negatywnym wpływie na środowisko przyrodnicze.
Zobacz również: W jakich sytuacjach wykonuje się raport środowiskowy?